Przejdź do treści

Menu główne:

Historia jednego dzieła

„Widmo prudnickie”
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Widmo prudnickie”- pastel na ścianie, 256 x 90 cm, 2019 r.
Historia tej pracy zaczyna się dokładnie 25.09.2019 roku, kiedy to na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrzy (powiat prudnicki) Dominik Woźniak, zawitał jako gość specjalny na cotygodniowych warsztatach artystycznych.

Koncepcja oraz zadanie, jakie miało zostać wykonane, to przekazanie tajników pracy nad techniką suchej pasteli oraz ukazanie tego, co niewidoczne podczas tworzenia w pracowni. W tej o to technice powstała inscenizacja wielkoformatowej postaci, figury „Widma prudnickiego” przy udziale publiczności. Podłoże, jakie wybrał Dominik Woźniak do stworzenia pracy, to ściana w odcieniu jasnej szarości.

Artysta zaczął kreślić węglem kontur silnego prostokąta od góry stojąc na krześle. Ponieważ praca jest formatu 256 x 90 cm trudno było postąpić inaczej. Z linii pionowych i poziomych oraz koła jako głowy, ukazywał się obraz czegoś tajemniczego a zarazem bardzo innego.

Dzieło w swoim przedstawieniu , jest typowe dla prac Woźniaka, stworzone tym razem z trzech kolorów, odcieni szarości, czerni oraz ciemnego brązu. Jest bardzo intensywne w swoich walorach artystycznych, spontaniczne i przede wszystkim z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. Całość kompozycji jest poddana światłocieniowi. To wszystko jest powiązane z umysłem i wyobraźnią. Sama postać widma, jest toporna, prosta w formie. To ciężka bryła z wielogatunkowej materii, niepokojąca i zarazem niebezpieczna. Przypominająca postać w trumnie lub sarkofagu. Z wbitym patykiem w głowę lub coś co go przypomina.

W pracy zawiera się myśl w formie tekstu w górnym prawym rogu: „W jego umyśle wydarzy się…”. Nie wiemy dokładnie co mogą oznaczać słowa. Możemy się tylko domyślać, że być może chodzi o jakąś kontynuację. W lewym dolnym rogu, widnieje tytuł pracy oraz sygnatura.

To wynik tego co zrodziło się podczas kilkudniowego pobytu w Prudniku, gdzie artysta poznawał historię, tradycje miasta oraz jej mieszkańców.

Dzieło, jest dostępne dla zwiedzających na stałe w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy - województwo opolskie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego